Pazar , 24 Mart 2019
Buradasınız: Anasayfa » Anne-Çocuk » 2 yaş sendromu mu dediniz?
2 yaş sendromu mu dediniz?

2 yaş sendromu mu dediniz?

Ben bizim kızın genlerinde Avustralyalılık olduğundan şüpheleniyorum. Yoksa niye koala gibi yapışıp tepemden inmesin ki! Kesem olsa kanguru gibi kesemden çıkmayacak zaten. Şu aralar ciddi ciddi bu 27 aylık dana için kendime kese diktirmeyi düşünüyorum 🙂

Bir arkadaşımın kızı annesiyle yapışık ikiz gibiydi. Kıza nasıl acıdıysam başıma geldi. Nehir daha iki aylıkken verdi zaten sinyalleri. Aşıdan gelmiştik. Malum 2 ay aşısı 3 çeşit olunca ağır geliyor çocuklara. Bizimki de biraz huysuzlandı. Yatırdığımda veya başkası aldığında basıyordu yaygarayı, ben kucağıma alınca susuyordu. Yedinci aydan itibaren ise kimseye gitmemeye başladı. Tanıdıklarına bile gitmiyor illaki ben olacağım.

Hatta bazen öyle abartıyor ki babasına bile gitmiyor. Düşünün halimi. Büyüdükçe geçer dedim geçmek ne kelime daha da arttı. Yazlığa gidiyoruz, şişme havuzu dolduruyoruz evin önünde havuza giriyor, bana da şu talimatı veriyor: “Şen bulda otul beni seylet!”

Nehir sosyalleştikçe, yaşıtları ile bir arada oldukça bu durumun geçeceğini düşünmüştüm ama geçmek ne fayda! Üzerine bir de 2 yaş sendromu  eklenince… Ne kadar sabırlıymışım ben yahu diyorum.

Şu 2 yaş sendromu denen illet şey, bu cücelerin büyüme, kendilerini ve hayatı keşfetme aşamalarında ana babalarına çıkardıkları arızaların geneline verilen ad. İtiraf edeyim çok zorlu bir süreç… Yaşayanlara sabır dilerim…

Doğal olarak bu aralar Nehir’in en çok kullandığı 3 kelime de şöyle: Hayıl, olmaş, iştemiyolum! Günlük genel olarak aramızda geçen diyaloglardan bir kesit:

Nehir durduk yerde sebepsizce ağlamaktadır.

Anne: Kızım ne oldu niye ağlıyorsun?

Nehir: Kelem (11 aylık kuzeni Kerem) beni şevmiyooo…

Anne: Kızım Kerem seni çok seviyor.

Nehir: Hayıııllllll! Şevmiyoooo….

Anne: Peki kızım sevmiyor.

Nehir: Hayıllllll, şeviyooooooo…

Anne:!!!!!

Bu diyaloğu günde sayısız kere sayısız konuda yaşıyoruz. Bazen kendimi öyle çaresiz hissediyorum ki… Her konuda sayısız arıza çıkarabiliyorlar. Ne okuduklarım, ne bildiklerim, ne duyduklarım fayda ediyor.

Sorunu çözmek adına, bir anaokulu bulup haftada birkaç gün oyun gruplarına kayıt ettireceğim. Umarım işe yarar. Yaşayarak göreceğiz. 2 yaş sendromu yaşayan tüm annelere de Allah sabır versin diyorum, biz birbirimizi iyi biliriz…

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica