Pazar , 22 Ocak 2023
Buradasınız: Anasayfa » Sağlık » Alerjik şokta hızlı müdahale hayat kurtarır
Alerjik şokta hızlı müdahale hayat kurtarır

Alerjik şokta hızlı müdahale hayat kurtarır

Çocukluk çağında alerji sık rastlanan bir sağlık sorunudur.  Alerjik rahatsızlığı olan çocukların yaşam standartları her mevsim olumsuz etkilenmektedir. Özellikle polen alerjisi olan çocuklar baharla birlikte büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Buna ek olarak yaz aylarında yaşanan aşırı sıcak ve nemli hava, böcek ve arı sokmaları, yüzme havuzlarında yapılan klorlama ve kullanılan kimyasallar, endüstriyel gıdalarla birlikte alınan katkı maddeleri bağışıklık sistemi zayıf olan hassas bünyeli çocuklarda başta astım krizi olmak üzere birçok alerjik reaksiyona sebebiyet vermektedir. Alerjinin en ağır ve tehlikeli şekli olan anaflaksi (alerjik şok),  alerjenle temastan dakikalar sonra başlayarak hızla ilerler ve müdahale edilemezse ölüme sebebiyet verebilir. Bu nedenle alerjik bünyesi olan çocuklarda erken teşhis hayat kurtarıcıdır.

Solunum sıkıntısı, deride kızarıklar, ödem, gözlerde yaşarma, hapşırık, burun tıkanıklığı, öksürük, karın ağrısı, baygınlık, anaflaksi olarak sıralanan alerjik tepkilerle mücadelede uzman doktorlardan yardım almak oldukça önemlidir. Özellikle anaflaksi geçiren, tansiyonu düşen, kaşıntı, şişlik, baş dönmesi, solunum sıkıntısı çeken çocuklar acilen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Riskli grubunda olan çocukların aileleri hastalık konusunda, önceden mutlaka eğitilmeli, yapılacak tedavi konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Çocuklarda Görülen Alerji Şikayetleri Bahar ve Yaz Aylarında Artış Gösteriyor…

Bahar ve yaz aylarında alerji şikayetlerinin arttığını belirten Via Hospital Group Estevia Boğaziçi Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Betül Cengiz; “Karşılaşılabilecek alerjik tepkileri önlemek için öncelikle çocuk onu etkileyen alerjen maddelerden uzak tutulmalıdır. Örneğin güneş alerjilerini engellemek için çocukların saat 10 ile 17 arasında güneşe çıkmamaları sağlanmalı, yüksek koruma faktörü içeren kremler kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca çocuklar doğal gıdalarla beslemeli, katkı maddesi içeren besinler tercih edilmemelidir. Çok soğuk olmamak kaydıyla bol bol su tükettirilmelidir. Yaz aylarında çocuklar denetimleri yapılmış hijyenik ve klorsuz havuzlarda yüzdürülmeli mümkünse tatil için denizler tercih edilmelidir. Soğuk havuz ve denizin de alerjiyi tetiklediği unutulmamalıdır. Polenlerin ve nemin yoğun olduğu yaşam alanlarında bulunulmamalıdır. Kapalı ortamlarda çocukların yanında sigara içmemeli ve odalar sık sık havalandırılmalıdır. Seyahatlerde araçlar klimalı olmalı, nem ve sıcak oranını dengelemelidir. Kesinlikle koku sürülmemeli, terletmeyen pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Böcek ve arı sokmalarına karşı dikkat edilmelidir. Sıraladığımız tedbirlerin yeterli olmadığı durumlarda uzman bir doktora danışarak ilaçlara başvurulur. Gereken durumlarda çocuklar yakın takibe alınır ve uzun süreli bir tedavi gerekebilir. Anaflaksi gibi acil ve hayati tehlike içeren durumlarda adrenalin hayat kurtarıcıdır. Riskli çocukların aileleri bilgilendirilerek adrenalin kalemleri önerilir. Kolaylıkla uygulanabilen bu kalemler özellikle ödem ve solunum sıkıntısı olduğunda yapılabilecek hayat kurtarıcı iğnelerdir.” açıklamasında bulundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica