Cumartesi , 26 Eylül 2020
Buradasınız: Anasayfa » Sağlık » Bebeğiniz sizi duyuyor mu?
Bebeğiniz sizi duyuyor mu?

Bebeğiniz sizi duyuyor mu?

Ülkemizde her bin çocuktan 3’ünün işitme kaybı ile doğduğunu biliyor muydunuz? İlk 6 ay, işiterek konuşmayı öğrenme açısından en kritik dönem. Bu nedenle, her çocuğa doğduktan sonraki ilk 3 aylık dönemde mutlaka işitme testi yapılması gerekiyor.

Çocuklarda işitme kaybı doğuştan ya da sonradan olabilir. Akraba evlilikleri işitme kayıplı doğan çocukların sayısını arttıran önemli bir sebep. Doğuştan olan işitme kayıplarının yarısı genetik yolla, bir kısmı da hamilelik sırasında anne karnında geçirilen kızamık, kabakulak, sitemegalovirüs, herpes gibi virüs enfeksiyonları, metabolik hastalıklar, annenin sigara ve alkol kullanımı, travmalar, prematüre,  zor doğum, yenidoğan sarılığı gibi sebeplerle meydana gelebilir. Bunlar iç kulakta tahribata, dolayısıyla işitme kaybına yol açabilir.

Türkiye Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Uzmanı Op. Dr. Cevat Uçar Reçete Dergisi’nde konuyla ilgili makalesinde anne babaların anormallik tespit edememelerine rağmen en ufak bir şüpheleri varsa mutlaka bir KBB uzmanına başvurmaları gerektiğini kaydederek, tek taraflı işitme kaybı ihtimalinin olabileceğini söylüyor.

Konuşma yeteneğinin gelişmesi açısından ilk 6 ayın çok önemli olduğuna dikkat çeken Uçar, işitme kaybının ilk 3 ay içinde tespit edilmesinin önemine değiniyor. Yenidoğan çocuğa uygulanan otoakustik emisyon testi ile işitme kayıplarının yarısının saptandığını belirten Uçar, “En sık kullanılan ve kolayca uygulanabilen tarama yöntemi otoakustik emisyon testleridir. Bu test iç kulakta sinirsel aktivite sonucu oluşan sinyallerin dış kulak yolundan tespit edilmesine dayanır. Bu test sadece iç kulak (koklea) tipi kayıplarda değerlidir. İç kulağın ötesinde, beyindeki işitme merkezi ve bu merkezle iç kulak arasındaki işitme yollarındaki işitme kaybı sebeplerinin tespiti ise BERA testi ile mümkündür. Ancak bu test çocuklarda anestezi altında yapılabilmektedir” diyor.

Çocuğunuzda işitme kaybı olduğunu nasıl anlarsınız?

– 6 aylığa kadar olan çocuk başını sese doğru çevirmiyor, ani yüksek sesli uyaranlara cevap vermiyor ya da sesleri kendiliğinden taklit etmiyorsa,

– 1 yaşında iken etrafındaki kişi ve nesneleri gösteremiyorsa,

– 1-2 yaş arasındaki çocuk ilk seslenişte basit cevap veremiyor, basit kelimeleri taklit edemiyor, yüksek sesle televizyon seyrediyorsa bu çocukta işitme problemi var demektir.

Sinirsel işitme kaybı olan iç kulak tipi sağırlıkların ise tıbbi tedavisi olmadığının altını çizen Uçar, belli seviyelerdeki işitme kayıplarında ise işitme cihazı kullanımının çok yararlı olduğunu kaydediyor. Uçar makalesinde şu ifadelere yer veriyor: “İç kulakta tam ya da tama yakın işitme kayıplarında koklear implant (biyonik kulak) büyük bir umut ışığı olarak son yıllarda çok başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Belli merkezlerde yapılan ameliyatlarda kulak arkasında kemiğe yerleştirilen bu cihazın uygulama ve başarısı cerrahın tecrübesine, çocuğun uyumuna, konuşma eğilimine, anne-babanın ilgi ve sabrına bağlıdır.”

Uçar makalesinde ayrıca şu bilgilere yer veriyor:

– İşitme kaybı olan okul çocuklarının derse ilgisi azalacağından başarısızlık sebebi olabilir. Bu sebeple okul öncesinde tüm çocuklara KBB muayenesi yapılmalıdır.

– İşitme kaybı konuşma yeteneğini olumsuz etkileyebilir, çünkü çocuk duyduğu kelimeleri taklit edip tekrarlayarak lisan yeteneğini geliştirir.

– İşitme kaybı kulak kiri, yabancı cisim gibi dış kulak yolu tıkanıklığı veya kulak nezlesi gibi orta kulak boşluğunda sıvı birikmesinden  de kaynaklanabilir. Bu gibi sebepler geçici işitme kaybına yol açar, ilaç ya da küçük cerrahi usulleriyle tedavi edilirler.

– Birkaç ay ya da birkaç yıl süren kulak akıntısı ile birlikte işitme kayıpları, kronik orta kulağın iltihabı ve kulak zarının delik olduğuna işaret eder. Bu gibi durumlar orta kulak cerrahisi ve kulak zarı tamiri ameliyatı ile tedavi edilirler.

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica