Cumartesi , 13 Nisan 2024
Buradasınız: Anasayfa » Gezi » “Çeşm-i Cihan bura mı ola?”
“Çeşm-i Cihan bura mı ola?”

“Çeşm-i Cihan bura mı ola?”

(Ramazan Bayramı’nda arkadaşlarımızla Sinop, Amasra ve Safranbolu’yu kapsayan bir Batı Karadeniz turu yaptığımızdan bahsetmiştim. Yazmaya ancak fırsat bulabildim. İşte volume 1 :)) 

Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında şehri fetih ettiğinde gördüğü manzara karşısında yanındaki yardımcısına “ Lala lala Çeşm-i Cihan bura mı ola?” dediği, yemyeşil tepelerden masmavi koylara eşsiz bir panoramanın uzandığı masalsı bir yer Amasra.

aamasra2
Dünya gözüyle görülmesi gereken, safir mavisi suların, müzelerin, sanatın, mimarinin, en güzel balık ve salata mekanlarının kenti, adeta cennetin bir köşesi. Batı Karadeniz’de geçmişle geleceğin iç içe girdiği arkeolojik bir açıkhava müzesi olan Amasra, egzotik görünümüyle dünya çapında bir üne sahip.

amasra1
Amasra’yı egzotik kılan ise, 7 tepe, bir yarım ada ile iki ada ve iki körfezden oluşan doğal yapı ve yemyeşil ormanları. Bu özellikleri sebebiyle turizmi 1940 yılında başlamış ve Türkiye’nin ilk turizm kasabası olmuş.

amasra6a
Şehrin antik çağdaki adı, susam diyarı anlamına gelen “Sesamos”muş. M.Ö. 3. Yüzyılda Amasra’yı yöneten kadın lider Amastris’in adı Osmanlılara esin kaynağı olmuş ve şehrin ismi Amasra olarak kabul görmüş. Amasra’da Sinop gibi adını bir kadından almış, belki bu açıklıyor bu iki şehrin de zerafetini…

amasra8
Eskimiş şehrin ilk sahibi Amazonlar. Amazonlardan sonra , Fenikeliler, İonyalılar, Kayralılar, Akalar, Persler, Pontuslular, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar Amasra’yı yurt edinmiş. Amasra; kalesiyle, bedesteniyle, Kuşkayası Yol Anıtı’yla insanı günümüzden alıp geçmişin gizemiyle tanıştırır. Cenova izlerini taşıyan dar sokaklar, martılarla kucaklaşan adalar, rengerenk zakkumlar, susamlar, mavinin ve yeşilin eşsiz uyumu, harika gün batımı ve deniz üzerinde yakamozlar… Öyle eşsiz manzaralar var ki Amasra’da seyretmeye doyamaz, kendinizi bu masalın içinde kaybedersiniz.

amasra10
Amasra’ya bir kere gittiyseniz, bir daha vazgeçemezsiniz oradan. Her daim gitmek istersiniz. İklimi Karadeniz iklimi, yazlar sıcak, kışlar soğuk. Deniz tatili için tercih ediyorsanız, Çakraz, Bozköyaltı, Akola, Geckos plajlarında veya şehrin içinde denize girebilirsiniz. Amasra hem Ankara, hem İstanbul’a 3-5 saatlik mesafede olduğundan yazları ve hafta sonları oldukça kalabalık oluyor, özellikle bayramlarda önceden rezervasyon yapılmamışsa yer bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. (Biz rezervasyonsuz gittik kalacak yer bulmakta çok zorlandık, gece 11’de güç bela iki ayrı pansiyondan yer bulabildik.)

Orta Çağ’dan kalma bir kent…
Şehirde görülecek çok sayıda tarihi eser mevcut. Yer yer kule boşlukları, iç taksimatlar, belirli yerlere yerleştirilen Cenova armaları, eros, medusa, kartal, öküz başı gibi figürlerin yer aldığı taşlarla günümüzde bile Orta Çağ havası veriyor.  Şehrin ortasında bulunan ve Helenistik, Roma ve Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği Amasra Müzesi de mutlaka görülmeli. Amastris Amforoları, Roma İmparatorluğu döneminde yapılan Kuşkayası Yol Anıtı, Boztepe’deki Sormagir Kalesi’ni Amasra’daki Zindan Kalesi’ne bağlayan tek gözlü köprü Kemere Köprüsü, Cenova Armaları ve Fatih Camisi de görülmesi gereken güzelliklerden.

amasra9

Amasra’nın ünlü Çekiciler Sokağı Amasra’nın ticari anlamda atardamarı. Bir tür oymacılık olan çekicilik sanatının tabak, merdane, oklava, nihale, kavanoz gibi çeşit çeşit ahşap ürünlerini bu sokakta bulabilirsiniz. Yine bu sokakta çeşit çeşit, renkli hediyelik eşyalar da oldukça ilgi görüyor.

amasra5
Yaz-kış demeden her Salı ve Cuma günleri kurulan Galla Pazarı ise adını, bahçesinden ve hayvanlarından elde ettiği sütten, yoğurda, biberden domatese, ev yapımı reçellerden, el açması yufkaya binbir çeşit ürün satan kadınlardan alıyor. Pazar bir yandan 200 yıllık geleneği yansıtırken, diğer yandan da köylüyle kentliyi kaynaştıran önemli bir pazaryeri olma özelliği taşıyor.

amasra11 amasra11a

Balık ve salatanın mükemmel uyumu
Amasra deyince olmazsa olmaz ise, damak şenlendiren lezzetli balıkları ve eşsiz salataları. Bir haftasonu sadece balık yemeye bile gidebilirsiniz. Karadeniz’in taze balıkları hamsinin, mezgitin, tekirin altın sarısı renk ile sunumu, yanında yağ, sirke, nar ekşisi ile kırmızı, turuncu, yeşil ve sarı renkli en az 36 çeşit malzeme kullanılarak yapılan Amasra Salatası sadeye mideye değil göze de hitap ediyor. Bu kadar lezzetli balık ve salatayı başka yerde yiyemezsiniz!Tatlı olarak ise ballı cevizli manda yoğurdu ikram ediliyor ki, inanılmaz lezzetli ve hafif bir tat. Üstelik son derece sağlıklı.

amasra1

 

Amasra’yı anlatmaya sözcükler eksik, kelimeler yetersiz kalır. Yeryüzünde gizli saklı küçük bir cennet orası. Mutlaka gidilmeli, görülmeli…

amasra3

 

Not: Fotoğraflar için sevgili arkadaşım Eser’e çok teşekkür ediyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica