Cumartesi , 26 Eylül 2020
Buradasınız: Anasayfa » Damak Tadı » Çilek reçeli
Çilek reçeli

Çilek reçeli

Haftasonu yine annemin Ereğli’deki yazlığına kaçamak yaptık. Her taraf yeşillenmiş. Meyveler olmuş, sebzeler çiçeğe durmuş.

DSCN1145

Annemin bahçesinde çilekler olmuştu. Nehir’le birlikte sabah ilk iş bahçeden çilek topladık. Bizimki gayet ustaca çilekleri topladı, arada ağzına attı. Topladığımız mis kokulu, nefis çileklerin bir kısmını yedik bir kısmıyla ise reçel yapmaya karar verdik.

Çilekler ustaca toplandı...

Çilekler ustaca toplandı…

Çilekler hazır...

Çilekler hazır…

Topladığımız çileklerden küçük olanları ayırdım. Tahmini yarım kilo kadar kalmıştı. Önce onların saplarını temizledim ve yıkadım ardından üzerine 2,5 bardak şeker dökerek beklemeye bıraktım.

Çilekler 1 gece şekerde bekledi.

Çilekler 1 gece şekerde bekledi.

Geceden sabaha kadar şekerde bekleyen çilekler sulanmıştı. Sonra ocağa aldım. Ağır ateşte kaynamaya bıraktım. Kaynamaya başladıktan 20 dakika sonra altını kapattım. Reçelin olup olmadığını anlamak içinse bir teste tabi tuttum.

DSCN1202

Porselen bir tabağı alıp bir tatlı kaşığı reçel döküyoruz. Sonra tabağı dik tutuyoruz, reçelin akışkanlığı hızlı değil yavaşsa olmuş demektir. (Bunu bana teyzem öğretmişti.)

Reçelin olup olmadığını anlamak için...

Reçelin olup olmadığını anlamak için…

Test sonucu da olumlu olunca tencereyi alıp güneşe koyup, üzerine temiz bir tülbent örttüm.  Güneşte pişme yöntemi reçeller için son derece sağlıklı, reçel ne kadar çok güneşte kalırsa o kadar lezzetli ve dayanıklı oluyor. Ben maalesef 5 saat bekletebildim. Zaten yarım kavanoz ancak çıktı.

DSCN1213

Lezzetine gelince çok güzel oldu. Bahçeden kendi ellerimizle toplayıp yaptığımızdan mıdır, Nehir’in elleri değdiğinden midir bilmem? 🙂

Ve reçelimiz hazır!

Ve reçelimiz hazır!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica