Pazartesi , 22 Temmuz 2024
Buradasınız: Anasayfa » Damak Tadı » Çilekli sos
Çilekli sos

Çilekli sos

Bu hamile kafası çok ilginç bir şey arkadaş!

Geçen gün markette sebze meyve reyonunda dolaşırken gözüm kırmızı kırmızı çileklere ilişti. Henüz mevsimi değil biliyorum ama can bu istedi. Ortalama 2 – 2.5 kg’lık karton kasalara dizmişler. Bir süre bakıştık. Sonra görevliye sordum “seçip alabiliyor muyuz?” diye. “Kasayla mı alacaksınız?” dedi. Niyetim az miktarda almaktı ama o an ne olduysa “olur alayım” dedim, aldım 1 kasa çileği. 2 kg 200 gram falan geldi. Ya normal zamanda yapmayacağım şey ama yaptım. Çevremde mevsimsiz meyve sebze yiyene “bıdı bıdı” eden ben aldım 1 kasa çileği geldim eve. Tadına baktım 1 taneden sonra kesti beni, tadı yok ki!  Bir daha da yemem, ne olacak o kadar çilek?

Sonra geçen yıl canım arkadaşım Zeynep’in yaptığı çilek soslu muhallebi geldi aklıma. Tadı bir harikaydı. Bari boşa gitmesin dedim, o sostan yapmaya karar verdim. Bu sosun en güzel yanı pişmiyor, blenderdan geçiriyorsunuz, damak tadınıza göre pudra şekeri ekliyorsunuz, sonra da muhallebinizin üzerine döküp afiyetle yiyorsunuz. Ben yaptıklarımı dörde bölüp buzluğa attım. Lazım oldukça buzluktan çıkarıp kullanacağım. Şimdi erken olsa da mevsimi gelince mutlaka deneyin derim. O güzelim yaz çileklerinin harika tadı ve kokusuyla bir başka oluyor. Buzluktan çıkarıp çözdürünce de rahatça kullanabilirsiniz, tadı ve kokusu kaybolmuyor.

20160318_223044

Ne yapıyoruz?

İstediğimiz kadar çilek ve ve üzerine eklediğimiz damak tadımıza uyacak miktarda pudra şekerini blenderdan geçirip ister buzluğa atıyoruz, ister taze taze muhallebimizin üzerine dökerek tüketiyoruz.

Afiyet olsun 🙂

2 yorum

  1. Benim oğlum aş ermiyor ama oda aynı şeyi yapıp geçen koca kasayı almışlardı 🙂 😉 bir miktar yedi ama kasayı nasıl yesin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica