Salı , 27 Ekim 2020
Buradasınız: Anasayfa » Anne-Çocuk » Çocuğunuza ısrar etmeyin 15 kez denetin
Çocuğunuza ısrar etmeyin 15 kez denetin

Çocuğunuza ısrar etmeyin 15 kez denetin

Nehir’in yemek seçtiğinden zaman zaman yazılarımda bahsetmiştim. Bu son zamanlarda o kadar sorun yaratmaya başladı ki açıkçası ne yapacağımı şaşırmış durumaydım. Bazen çok sinirleniyorum, bazen zorla yedirmeye kalkıyorum, bazen de pes edip “ne halin varsa gör” diyorum ve hiç yeni yemeği teklif bile etmeden alternatif olarak ona ayrıca yediği bir yemek  yapıyorum.

Kahvaltı sevmeyen bir çocuğum var. Peynir, zeytin, yumurtanın sarısı ve domatesi yemiyor. Ne kaldı diyorsunuz değil mi? Peyniri pişmiş olarak yiyor, dolayısıyla ya hellim kızartıyorum, ya kaşarlı tost yapıyorum. Yumurtayı ise tavada yaptığımda sarısını karıştırıp içine kaşar rendeliyorum ya da süt, peynir, unla krep yapıyorum. Tatlı seven bir kızım var bazen de bal kaymaklı ekmek veya babaannesinin yaptığı çilek ve böğürtlen reçelinden yiyor.  (Sanmayın ki bunları her seferinde yiyor, çoğu zaman hiçbirini yemek istemiyor, veya bir ısırık alıp bırakıyor. Çoğu zaman sadece sütle kahvaltıyı tamamlıyor.)

Sebzelerden ise havucu çiğ olarak yiyor. Brokoli, mantar ve karnıbaharı seviyor. Onları da haşlanmış veya çorba olarak tüketiyor. Kurubaklagil ve diğer sebzeleri yemiyor. Bugün yemekte bezelye var mesela koysam önüne ağzına sürmez…

Evet ben bunları niye anlattım? Öğrendim ki; uzmanlara göre bir çocuğun yeni bir besini kabul etmesi , aynı besini 15-16 kez denemesini gerektirebiliyormuş! İnanılmaz sevindim, ne yalan söyleyeyim ben 3-4’de pes ediyorum. Artık her yemeği yesin yemesin önüne getireceğim. “Bunu yemez” demeyeceğim.

Neyse dönelim konumuza, annelerin en büyük ihtiyacının sabır olduğunu belirten  Diyetisyen Ece Nevra Durukan, bu denemelerin ardarda olmamasını ve eğer şiddetle reddedilen bir yemek varsa farklı pişirme yöntemleriyle sunulmasını tavsiye ediyor.

Yemekleri eğlenceli göstermenin de faydalarına dikkat çeken Durukan, “Yemekleri beraber hazırlayabilir, kereviz ve havuçtan sarman kedi şeklinde salata yaparak sebzeleri yedirebilirsiniz. Ayrıca çocuklar süper kahramanlara çok meraklıdır ve hep onlar gibi olmak isterler. Sen süper kahraman olsan ne yerdin oyunu oynamak yeni besine alışma sürecinde çok keyifli ve yardımcı olabilir. Sence bu süper kahraman bu kadar güçlü olmak için her gün süt içiyor mudur? diye sorduğunuzda tekrar durup düşünmesini sağlayabilirsiniz” diyor. Çocuğunuzun en sevdiği süper kahramanın ağzından “bugün kaç tane meyve yedin” gibi notları buzdolabına koymanın da etkili bir yöntem olacağını belirten Durukan, “Sevmediği besinin bir fotoğrafını kesin, ona gözler saçlar yaparak sevimli bir hale getirin. ‘Merhaba ben pırasa, sabahtan beri seni dolapta sabırsızlıkla seni bekliyorum’ gibi notlar ekleyin. Çocuğunuzun bakış açısını değiştirmesine yardımı olacaktır” şeklinde konuştu.

Kahvaltı savaşı yapmayın gevrek deneyin

Tüm bu denemelere rağmen çocuğunuz istediğiniz yemekten hala hoşlanmıyorsa annelerin buna fazla üzülmemeleri gerektiğini anlatan Durukan, pek çok yiyeceğin benzer besin öğelerine sahip olduğunu, muadilinin yenmesinin de yeterli olacağını kayderek şu örneği verdi:

“Eğer çocuğunuzla sabahları kahvaltı savaşı yaşıyorsanız tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri deneyebilirsiniz. Böylece sadece bir avuç kahvaltılık gevrek ile çocuğunuz severek süt içmiş, tam tahıl almış ve günlük vitamin, mineral ihtiyacının önemli bir bölümünü alarak güne sağlıklı ve mutlu bir başlangıç yapmış olur.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica