Cumartesi , 13 Nisan 2024
Buradasınız: Anasayfa » Anne-Çocuk » Çocuğunuzu cinsel saldırıdan “iç çamaşırı” kuralı ile koruyun!
Çocuğunuzu cinsel saldırıdan “iç çamaşırı” kuralı ile koruyun!

Çocuğunuzu cinsel saldırıdan “iç çamaşırı” kuralı ile koruyun!

Son zamanlarda çocuklara yönelik cinsel istismar haberleri nedeniyle yeterince allak bullak olduk hepimiz. Gün geçmiyor ki yeni bir istismar haberi duymayalım. Sinirlerimiz yeterince yıprandı, artık görmeye, okumaya dayanamıyorum. O küçücük çocukları düşündükçe çıldırıyorum, aklımı yitiriyorum. “Çocuklarımızı nasıl koruyacağım? endişesi içindeyiz. O sebeple bu konuda aydınlatıcı, yol gösterici yöntemler daha da bir öne çıkıyor. Bu konuda Gazeteci ve Çocuk Gelişimci Deniz Temur, İç Çamaşırı Kuralı ile çocukların cinsel saldırı ve istismardan korunabileceğini söylüyor.

Türkiye çocuklara yönelik cinsel saldırı vakalarıyla çalkalanıyor. İstatistikler ise korkutucu. Avrupa Konseyi verilerine göre her 5 çocuktan 1’i cinsel şiddet ve tacize maruz kalıyor.

Peki çocuklarımızı cinsel istismardan nasıl koruruz? Bunun basit ama etkili bir yolu var.

‘İç Çamaşırı Kuralı’

İç Çamaşırı Kuralı’nın 3-7 erken çocukluk döneminde çocukların özel bölgelerini öğrenip, korumalarını amaçlayan bir uygulama olduğunu söyleyen Deniz Temur, “İç Çamaşırı Kuralı, cinsel istismara karşı basit ama etkili bir yöntemdir. Amaç, çocuğun iç çamaşırı ve çamaşırının içine kimsenin dokunmasına izin vermemesi öğrenmesidir. Bir diğer amaç da çocuğa diğer bireylerin özel bölgelerine dokunmaması gerektiğini öğretmektir” dedi.

Çocukların İç Çamaşırı Kuralı’nı öğrenmesi için ailelerin çocuklarına yaklaşımlarında dikkatli olması gerektiğinin de altını çizen Temur, şunları kaydetti:

– Öncelikle aileler ‘ki buna anne ve babalar da dahil’ çocukları istemiyorsa onlara dokunmamalıdırlar. Zorla öpme, sıkıştırarak sevme, özel bölgeler üzerinden şaka yapmak çocuğun yabancı kişilerin istismarını da şaka olarak algılamasına ve tepki vermemesine neden olur.

– Bir diğer nokta ise, aileler çocukların cinsel organlarından mutlaka ‘gerçek’ isimleriyle söz etmelidirler. ‘Çocuktur anlamaz’ diyerek komik isimler kullanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, cinsel organlara verilen komik isimler çocuk istismarcılarının da sıklıkla kullandığı bir yöntemdir.

– Çocuklarınız cinsellikten, cinsel organlarından bahsettiklerinde onları ‘ayıp, günah’ diyerek susturmayın. Cinsel istismarı önlemenin en etkili yolu çocuk ve ebeveynler arasındaki güçlü ‘güven bağı’dır. Kendisine yönelik rahatsız edici davranışı ailesine anlatabilen çocukların istimardan korunma şansları çok daha yüksektir. Ayrıca ebeveynler, istismarcıların çocukları ‘seni ailene söylerim’ diyerek tehdit ettikleri hatırlamalıdırlar.

– İç Çamaşırı Kuralı’nı uygularken ‘kız çocuk-erkek çocuk’ ayrımı yapmayın. Kız çocuklarının cinsel istismara maruz kalma oranı yüzde 65 iken, erkek çocuklarının cinsel istismara maruz kalma oranı yüzde 48’dir. Her iki cins içinde kurallar aynı olmalıdır.

HER AKRABA GÜVENLİ DEĞİLDİR

“Her akraba güvenli değildir” diyen Temur, “İstismar vakalarının çoğunda fail aileden yada çok yakın çevreden biridir. Bu nedenle anne ve babalar, mutlaka akrabalarının çocuklarına olan yaklaşımını ve çocukların akrabalara karşı davranışlarını izlemelidirler. Ebeveynler çocuklarını tedirgin etmeden, ‘kendisine sık sık hediye alan’, ‘sır saklamasını isteyen’, ‘fiziksel şaka ve istenmeyen davranışta bulunan’ yakınlar konusunda konuşmayı aile içinde bir kural haline dönüştürmelidir.

GÜVENLİ BİREY AĞINIZ OLSUN!

Anne ve babalar, çocuklarını kendileri dışında güvenebileceği kişiler konusunda bilgilendirmeli ve ‘güvenli birey ağı’ oluşturulmalıdır. Aile bireyleri dışında seçilen ‘güvenli birey ağı’ndan çocuğun ihtiyaç duyduğunda istediği kişiyi seçebileceği ve sıkıntılarını anlatabileceği öğretilmelidir” diye konuştu.

YABANCILARLA İLİŞKİ

Temur, ailelerin yabancılarla ilişkiler konusunda da çocukların sınırlar çizmesine yardımcı olması gerektiğinin altını çizdi.

“Asla bir yabancının arabasına binme! Tanımadığın kişilerden asla hediye alma! uyarılarının çocuklar tarafından benimsenmesi sağlanmalıdır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica