Çarşamba , 10 Nisan 2024
Buradasınız: Anasayfa » Gezi » Dünyada tek: Erfelek Tatlıca Takım Şelaleleri
Dünyada tek: Erfelek Tatlıca Takım Şelaleleri

Dünyada tek: Erfelek Tatlıca Takım Şelaleleri

Batı Karadeniz turu: Volume 3

Sinop yazımda bahsetmedim, zira bana göre Erfelek Tatlıca Takım Şelaleleri ayrıca yazılması gereken bir güzellik…

şel1

Sinop’a gelmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer, her katında bambaşka doğal güzellik sunan Erfelek Tatlıca Takım Şelaleleri. Bu şelaleler Sinop il merkezine 42 km uzaklıkta, Erfelek İlçesi Tatlıca Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Aynı vadi içinde art arda sıralanmış 30′a yakın irili ufaklı şelaleden oluşuyor ve bu özelliğiyle Dünya’da benzeri yok.

şel2

 

şel4

Dar ve 2 km uzunlukta bir vadi içinde, kayın ormanları içinde yapılacak şelale gezisi oldukça zevkli ve heyecanlı. Doğal sit alanı olan bölgede trekking, piknik, gezi ve av turizmi olanakları da sağlanıyor. Burası doğada şaşırmayı sevenler için inanılmaz sürprizler sunuyor. Tırmandıkça başka başka güzellikteki şelaleler çıkıyor karşınıza.

şel6 şel7

Parkurun yarısına kadar patika bir yol hemen şelalelerin yanında bulunuyor ancak oradan yürürseniz, aşağıdaki hiçbir güzelliği göremezsiniz. Eğer amacınız orman içi gezi değil, muhteşem bir doğada şırıl şırıl akan sular eşliğinde eşsiz bir manzara ise, şelalelerin içinden yürüyüp bu şelaleleri tek tek tırmanacaksınız. Yoksa patikada yürüyüp, aynı yoldan geri dönen bir vatandaşın dediği gibi “Anlattıkları bu muymuş, ormandan başka bir şey göremedik” dersiniz.

Çocuklarla tırmanıyoruz...

Çocuklarla tırmanıyoruz…

Çocuklar elden ele :)

Çocuklar elden ele :)

Bundan tam 6 yıl önce gittiğimizde çocuk olmadığı için zorlu şelaleleri rahatlıkla tırmanmıştık, açıkçası bu kez biri 2, diğeri 5 yaşında iki çocukla asla tırmanamayacağımızı düşünüyordum ki – yanılmışım-! İsmet ve Salih’in yanı sıra Salih’in kardeşi Sinan ve iki arkadaşı da Sinop’taydı ve gezimizin Erfelek kısmında bize katıldılar. Ekipte 5 erkek olunca o şelaleleri tırmanmak çok da zor olmadı. Şelalelerin en zorlu kısmı olan tırmanma şeridinde beylerden biri aşağıda, biri ortada, diğeri yukarıda durdu ve çocukları elden ele  yukarı çıkardılar. Bakmayın böyle kolay gibi anlattığıma, bir kere sudan dolayı her yer çok kaygan her taraf kaya, olası bir düşmede ciddi yaralanmalar olur. Biz nasıl böyle çılgınlık yaptık ben de bilmiyorum.  O değil çocukları adrenalin bağımlısı yapacağız, sonumuz hayrola 🙂

Ha gayret, tırmanıyorsun :)

Ha gayret, tırmanıyorsun :)

Parkur boyunca her bir şelaleyi geçtikten sonra yolun bittiğini düşünüyorsunuz. Ve adeta bir bulmaca çözer gibi yolun devamını bulmaya çalışıyorsunuz. Şelaleleri tırmanmak kimi yerde çok kolay, kimi yerde ise oldukça zorlu. Bazı şelalelerin yanına halatlar germişler. Adeta basamak şeklini almış kayaları tırmanırken bu halatlar size destek oluyor.

Ege'de Nehir'e yardım ediyor :)

Ege’de Nehir’e yardım ediyor :)

 

Yürüyüşe sağlam bir ayakkabı ile çıkmakta yarar var. Parkur boyunca kopmuş terlik ve ayakkabılara rastlayabilirsiniz. Eğer bu buz gibi suya girmek isterseniz mutlaka üzerinizde mayonuz ve havlunuz olsun. Bazı yerlerde şelalelerin yaptığı göletler oldukça derin ve macera meraklıları bu buz gibi suya dalıyor. Salih’ler bu buz gibi suya dalıp yüzdüler. Parkurun bitiminde bütün şelaleleri besleyen suyun kaynağını görebilirsiniz. Burada çay içip yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

şel13

Sinop’a yolunuz düşerse Erfelek’e uğramadan dönmeyin. Bu orman içindeki doğa harikası şelaleler bana göre mutlaka görülmeli…

şel14

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica