Perşembe , 5 Aralık 2019
Buradasınız: Anasayfa » Hayata Dair » Filistinli çocukların Sapan’ı…
Filistinli çocukların Sapan’ı…

Filistinli çocukların Sapan’ı…

Geçtiğimiz haftalarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 19-23 Nisan tarihleri arasında düzenlenen  ‘Çocuk Eğitim, Eğlence ve Bilim Fuarı için Kocaeli’ndeydik.

İş için gittiğim festivalin kapsamında “çocuk ve eğlence” olduğu için Nehir’i de götürdüm. Fuar boyunca biz çalışırken Nehir’de babasıyla vakit geçirdi.

Fuar gerçekten birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. 5 yıldır düzenlenen festivale her yıl 41 ülkeden (Kocaeli’nin plakası 41) 1000’in üzerinde çocuk katılıyor ve festivale katılan çocuklar kendi ülkelerine özgü oyuncaklarını getiriyorlar. Bu toplanan oyuncaklar önümüzdeki yıl Kocaeli’nde kurulacak Uluslararası Oyuncak Müzesi’nde sergilenek.OYUNCAK MÜZESİFuara getirilen oyuncaklar ülke kültürlerine ve ekonomik gelişmişliğe vurgu yapması açısından da ilginçti. Afrika ve Ortadoğu’lu çocukların getirdikleri oyuncaklar daha basit metaryallerle yapılan oyuncaklar olurken, Batı ülkelerinin oyuncakları daha çok bebek, araba şeklinde oldu. Fuarda en dikkat çeken oyuncak Filistin ve Iraklı çocukların oyuncakları oldu. Filistinli çocukların oyuncağı sapan hepimize farklı duygular yaşattı. O güzelim çocukların kaderi oyuncaklarında bile hissediliyordu. Gözlerim doldu. Sadece Filistinli çocuklar mı? Iraklı çocukların da futbolcu kartları, topaç ve bilyelerinin yanısıra sapanları dikkat çekiyordu.

ırakVenezüella’dan gelen ahşap çift basli ejderha ise çok kültürlülük açısından dikkat çekerken, Etiyopyalı çocukların içinde kurumuş böcek olan misketleri de hayli ilginçti.etiopya

Kız çocukların ilgisini şüphesiz en çok oyuncak bebekler çekti. Farklı kültürlere ait bez bebekler dikkat çekerken özellikle Malezya, Tataristan ve Hırvanistan’ın bebekleri oldukça renkliydi.

Madagaskar’ın tamamaen ahşap oyuncakları da özellikle doğallığı açısından ebeynlerin büyük ilgisini çekti.

Fuar oldukça renkli ve güzeldi. Alan olarak sadece Kocaeli değil tüm Marmara Bölgesi’ne hitap eden ve tamamen çocuklara odaklanmış böylesi güzel bir fuarın yapılıyor olması çocuklar için çok büyük şans bence.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica