Pazartesi , 15 Nisan 2024
Buradasınız: Anasayfa » Anne-Çocuk » Gebelikte kullanılan Omega-3 bebeğin IQ’sunu arttırıyor
Gebelikte kullanılan Omega-3 bebeğin IQ’sunu arttırıyor

Gebelikte kullanılan Omega-3 bebeğin IQ’sunu arttırıyor

Şu aralar tam da gündemimde Omega-3 konusu var. Bir süredir araştırıyorum. Özellikle kendime ve çocuklara D vitamini ve Omega-3 desteğini düzenli almaya karar verdim. Doğum sonrası o kadar güneşle haşır neşir olmama rağmen D vitamini seviyem yerlerdeydi. Ampullerle biraz toparlamaya çalıştım. Deniz Kaan’a da doğduğundan beri veriyorum ama bebekliği kışa gelince yeterli D vitamini alamadı tabi.

Omega-3 konusu da çok önemli. 3 tarafımız deniz, evet kışın haftada ortalama 2 kez balık yiyoruz ama yeterli değil. Özellikle soğuk deniz balıkları daha çok Omega-3 içeriyorlar. Dolayısıyla güvenilir bir markadan Omega-3 desteği şart. O sebeple iyi etiket okumak ve içeriğindeki EPA ve DHA’nın içeriğinin toplamda 1000 mlg üzerinde olmasına dikkat etmek gerekiyor. Nehir’e uzunca araştırmalarım sonucu iyi bir markanın Omega-3 desteğini aldım ve kullanmaya başladım. Şimdi kendim için bakıyorum. Hem bekli  bu sayede  yorgunluklarım ve halsizliklerim azalır, cildime renk gelir.

Ben Nehir’i 32, Deniz Kaan’ı 37 yaşında kucağıma aldım. Çevremde de 30 yaşın üzerinde anne olan, planlayan pek çok arkadaşım var. Özellikle 35 yaş sonrası hamileliklerde daha dikkatli olmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Geç yaşta hamilelik yaşayan kadınlarda anemi, diyabet, tansiyon problemlerinin yanı sıra erken doğum, düşük, bebek anomalileri, plesenta problemleri, bebekte zeka geriliği gibi riskler de artıyor. 35 yaşın üzerinde gebeliklerde kronik hipertansiyon erken yaştaki gebeliklere göre 2-4 kat, diyabet riski 2 kat, düşük riski de daha genç gebeliklere göre yaklaşık 4 kat artıyor.

Jinekolog Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu da, gebelik sırasında ve sonrasına kullanılan Omega-3’ün çocukların el ve göz koordinasyonu, zeka fonksiyonlarını ve IQ’sunu olumlu yönde etkilediğine dikkat çekiyor. Gebelikte Omega-3 kullanımının özellikle geç gebelikte ortaya çıkan bu risklerin yanı sıra gebelikte sıklıkla görülen lohusalık depresyonunu da azalttığını söyleyen Jinekolog Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu, Omega-3’ün bebeğin sağlıklı gelişiminde de büyük önem taşıdığının altını çiziyor: Saraçoğlu, “Omega-3 yağ asitleri, hamilelik döneminde de önemli faydalar sağlamaktadır. EPA ve DHA tüketimi arttığında erken doğum olasılığı azalmaktadır. Omega-3’ü hamilelik öncesi tüketmeye başlayan geç yaş gebelerinde, bebeklerin nörolojik, görme, zeka ve motor fonksiyonlarının gelişmesini olumlu yönde etkiliyor. Bilimsel çalışmalar, hamilelerin gebelik ve emzirme döneminde Omega-3 alımının artırılması gerektiğini ortaya koyuyor” diyor.

 Alg Yağı doğal Omega-3 kaynağı kaynağı

Sadece gebelik sürecinde değil ilk bin günde iyi beslenemeyen çocukların görme, beyin fonksiyonları, motor ve zeka gelişimlerinin olumsuz etkilendiğine ve hatta IQ’larının da yaşıtlarından daha düşük bulunduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Saraçoğlu, şu bilgileri veriyor: “Norveç’te yapılan bir araştırma gebelikte Omega-3 desteği alan annelerin bebeklerinin kordon kanında daha yüksek seviyede DHA olduğu ortaya çıktı. 4 yıl sonra bu bebekler yeniden incelendiğinde IQ’larının yaşıtlarından daha yüksek olduğu da saptandı. Benzer bir çalışma Avustralya’da da yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre doğumda balık yağı desteği alan annelerin bebeklerinin kordon kanında DHA ve EPA seviyesinin daha yüksekti. Çocuklar 2,5 yaşına geldiğinde yapılan değerlendirmede çocukların el ve göz koordinasyonunun, zeka fonksiyonların daha iyi olduğu tespit edildi. Omega-3 yağ asitleri açısından en iyi kaynaklardan biri deniz ürünleridir. Ancak civa ve diğer toksik maddelerin birikimi nedeniyle gebeler daha az balık tüketmesi önerilmektedir. Ancak gebelikte günde en az 650 mg Omega-3 alınması gerekir. Bunun 300mg’ı DHA’dır. Gebelik diyetlerinde deniz ürünleri tüketiminin düşüklüğü ve Omega-3 yağ asitlerinin vücut tarafından üretilemediği göz önüne alındığında, gebelerin mutlaka dışarıdan destek alması gerekmektedir. Bu desteklerin en önemlileri günlük olarak alınan Balık yağı, Krill yağı ve Alg yağıdır. Ülkemize yeni gelen Alg yağı (Algae Oil), planlı gebelik, gebelik ve emzirme döneminde kullanılan, anne karnındaki bebeğin beyin, göz ve sinir sisteminde etkili, bitkisel, doğal Omega-3 kaynağıdır. Ayrıca algler vejetaryenler için en geçerli DHA kaynağı olarak da bilinir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica