Salı , 9 Nisan 2024
Buradasınız: Anasayfa » Gezi » Küçük bir kaçamak: Kerpe
Küçük bir kaçamak: Kerpe

Küçük bir kaçamak: Kerpe

Hafta sonu kaçacak yer mi arıyorsunuz? Hem İstanbul’a yakın olsun, hem doğası, hem havası güzel olsun, kafa dinleyelim, yenilenelim, yakına gidip kendimizi çoook uzaklara gitmiş gibi hissedelim, şöyle en tazesinden lezzetli balıklar yiyelim, hele bir de elimizde içkimiz, yanımızda sevdiceğimiz gün batımını izleyecek doğa harikası bir mekan varsa “değmeyin keyfime” diyorsanız… Doğru adrestesiniz. Okumaya devam edin 🙂

İstanbul’a 2 saat uzaklıkta, sırtını çam ormanlarına dayamış masmavi denizi olan şirin bir Karadeniz balıkçı köyünden bahsetmek istiyorum. Kerpe… Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı. Bakmayın balıkçı köyü dediğime, oraya “küçük Bodrum” diyorlar. Karadeniz kıyısında olmasına rağmen denizi dalgalı değil, çam ormanları sebebiyle kuzeyden rüzgar almayan Kerpe’nin denizi özellikle çocuklu aileler için ideal. Deniz 150 metre ileride bile bazı yerlerde boyu geçmeyecek kadar sığ. Ayrıca tertemiz. Kocaeli’nin Kerpe’yi de içine alan Kandıra Cebeci sahili bu yaz Mavi Bayrak aldı.

Kerpe’ye yaz başında gittik, bunca zaman niye gitmediğime hayıflandım. Doğası bir harika. Küçücük, sıcacık, anında sizi saran bir yer. El değmemiş doğası ve denizi ile son yıllarda keşfedilen en gözde yerlerden biri olmuş Kerpe, nüfus yaz aylarında yoğun, özellikle hafta sonları bayağı artıyor.

Hırçın Karadeniz dalgalarının döverek meydana getirdiği Kerpe Kayalıkları ise görülmeye değer bir güzellik. Gün batımında gittiğinizde elinde içeceği kayaların sıra sıra merdiven gibi basamaklarına oturup gün batımını izleyen çok sayıda kişi görebilirsiniz. Gün batımı fotoğrafları çekmek için de mükemmel bir mekan.

Yine eşsiz güzellikteki Pembe Kayalıklar ise birçok insanın buraya gelmesi için önemli bir sebep. Kayalıkların altında ilginç mağaralar da bulunuyor, özellikle kayalıkların altındaki boşluklar dalış meraklıları tarafından oldukça ilgi görüyor. Kaya yapısı suyun altında 20-30 metreye kadar iniyor, sualtı platformu zengin bitki ve canlılardan oluşuyor, denizkestanesi, denizyıldızı ve akvaryum balıkları bol miktarda mevcut.

Kerpe’nin mutfağına gelince balıkçı köyü olduğu için Karadeniz balıklarını taze taze bulup, deniz kıyısındaki balık restoranlarda lezzetli mezeler ve salatalar eşliğinde tadabilirsiniz. Yine deniz kenarında kurulmuş kafeler ve çay bahçelerinde huzur içinde kahvenizi yudumlayıp eşsiz doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kerpe’de konaklayacak birkaç otel var, ancak pansiyon ve apart çok yaygın. Yaz aylarında gitmeden önce yer ayırtmak gerekebilir, kışın sorun olacağını düşünmüyorum.

Benim ilk görüşte aşk yaşadığım, yine yeniden gitmek istediğim bazı mekanlar vardır, onları bir ayrı severim. Şimdi bu mekanlara Kerpe’de eklendi. Bir hafta sonunuzu ayırın derim. Sizi sevgiyle kucaklayacaktır.

Ben daha fazla anlatmayayım en iyisi siz bu güzelliği bir de fotoğraflardan görün. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için eşsiz güzellikte fotoğraflar çeken her biri birbirinden değerli fotoğraf sanatçılarının objektifinden, işte Kerpe!…

İsmail Atalar'ın objektifinden Kerpe Plajı

İsmail Atalar’ın objektifinden Kerpe Plajı

İsmail Atalar'ın objektifinden Kerpe

İsmail Atalar’ın objektifinden Kerpe

İsmail Atalar'ın objektifinden Kerpe

İsmail Atalar’ın objektifinden Kerpe

Alpay Sezeralp'ın objektifinden Kerpe Kayalıkları

Alpay Sezeralp’ın objektifinden Kerpe Kayalıkları

 

Arif Tanju Korkmaz'ın objektifinden Pembe Kayalıklar

Arif Tanju Korkmaz’ın objektifinden Pembe Kayalıklar

İbrahim Akkoç'un mansiyon ödüllü fotoğrafı...

İbrahim Akkoç’un mansiyon ödüllü fotoğrafı…

Tansu Aygül'ün objektifinden Pembe Kayalıklar

Tansu Aygül’ün objektifinden Pembe Kayalıklar

 

Ufuk Teksoy'un objektifinden Kerpe

Ufuk Teksoy’un objektifinden Kerpe

 

İsmail Atalar'ın objektifinden Kerpe Kayalıkları

İsmail Atalar’ın objektifinden Kerpe Kayalıkları

Ufuk Teksoy'un objektifinden...

Ufuk Teksoy’un objektifinden…

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica