Pazartesi , 22 Temmuz 2024
Buradasınız: Anasayfa » Gezi » Kuzeyde bir yıldız: Sinop
Kuzeyde bir yıldız: Sinop

Kuzeyde bir yıldız: Sinop

Batı Karadeniz turu: Volume 2

Amasra yazımda bahsettiğim üzere yazın çıktığımız ve ancak yazmaya fırsat bulabildiğim Batı Karadeniz turumuzun ikinci bölümü aşağıda… Bu kısmı benim için ayrıca özel… Eee baba memleketi, sevgili babamın ebedi uykusunu uyuduğu memleketim sonuçta…

Biz Sinop’a her yıl gidiyoruz, Egeli olan  arkadaşlarımız da uzun zamandır görmek istiyordu, nihayet geçen yaz hep birlikte planlayıp çıktık tatile ve 4 güne unutulmaz anılar sığdırdık. Gelelim Sinop’a…

Doğal güzelliklerle, tarihin iç içe geçtiği, binlerce yılın mirasını bugüne taşıyan güzelim Anadolu şehirlerinden biri Sinop. Türkiye’nin en uç noktasında, kuzeyinde, tıpkı bir yıldız gibi parlıyor… Yemyeşil doğası, masmavi denizi, mutlaka denize çıkan Arnavut kaldırımlı sokakları, balıkçıları, deniz kenarındaki çınaraltı çay bahçeleri, kalesi, cezaevi, şelaleleri ile görülmeye değer bir güzellik…

sinop7
Gün geçtikçe tanınırlığı, bilinirliği artan, son yıllarda alternatif turizm mekanlarının başında gelen bir şehir burası. Söylencelere göre adını kentin kurucusu olarak kabul edilen Sinope isimli bir Amazon’dan almış. Bir başka söylenceye göreyse, kenti eski Yunan’da Irmak Tanrısı Asopos’un su perisi kızlarından Sinope kurmuş. Hangi söylence benimsenirse benimsesin, kentin kurucusunun Sinope adlı bir “kadın” olduğu kesin.

sinop24
Sinop Karadeniz’deki tek doğal liman olması sebebiyle yüzlerce yıl Helen, Pers, Pontus, Doğu Roma İmparatorluğu, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Candaroğulları ve Osmanlı İmparatorluğu gibi farklı uygarlıkların en önemli liman kentlerinden birisi olurken, kale ve tersanesi ile askeri üslerinden biri olmuş. Yarımadanın güney yönündeki iç liman rüzgârlara kapalı konumuyla ve sakin deniziyle “Akdeniz” ismini almış. Tarih boyunca işlek bir liman yaşantısı ve tersane faaliyeti de bu limanda gerçekleşmiş.

sinop26

Diogenes’in memleketi
Tarihi bu kadar eskilere dayanan Sinop’un şehir merkezi çok küçük. Şehrin dört tarafı bugün hala ayakta duran surlarla çevrili. Kentin tüm sokaklarını yürüyerek 1-2 saatte dolaşmak mümkün. Sinop haritada görüldüğü gibi bir yarımada. Kente tek bir noktadan giriliyor, girişte sizi bir fıçı içinde yaşadığı rivayet edilen Antik Yunan döneminin en önemli filozoflarından Diogenes (Diyojen) heykeli karşılıyor. Platon’un “Çılgın Sokrates” dediği, kendisine “Bir dileğin var mı?” diye soran Büyük İskender’e “Gölge etme başka ihsan istemem senden” diyen meşhur Diogenes Sinoplu.

sinop22

Bu hapishaneden kaçış yok!
Diogenes Heykeli’nin hemen karşısında ise bir dönem “Anadolu’nun Alkatrazı” tabiri ile de tanınan ve kaçışın imkansız olduğu söylenen, 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen Tarihi Sinop Cezaevi bulunuyor. Üç yanı deniz olan ve tarihi kale duvarlarının içerisinde yer alan cezaevine ev sahipliği yapan kale yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından yapılmış. Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar kendi dönemlerinde kaleyi korumuş ve güçlendirmişler. Kalenin cezaevi olarak kullanımına ait en eski belgeler ise 1568 yılına Evliya Çelebi seyahatnamesine dayanmakta. İç kalenin resmi olarak zindana dönüşmesi ise 1887 yılında olmuş. 1939 yılında da çocuk hapishanesi olarak kullanılmak üzere bir bina daha yapılmış.

Tarihi Sinop Cezaevi

Tarihi Sinop Cezaevi

Tarihi Sinop Cezaevi

Tarihi Sinop Cezaevi

Kırım Hanı Devlet Giray, Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriya Sertel bu cezaevinde yatmış bazı isimlerdir. Sabahattin Ali’nin meşhur şiiri Aldırma Gönül’ü burada yazmış.

Sabahattin Ali'nin koğuşu

Sabahattin Ali’nin koğuşu

Sinop Cezaevi, geniş avlusu, kasvetli duvarları, karanlık hücreleri, iç karartıcı zindanlarıyla gezenlere farklı duygular yaşatıyor. Müzenin giriş avlusunda mahkumların atölyelerde kendi elleriyle yaptıkları boncuk süslemeleri, anahtarlıklar, süs eşyaları ve gemi maketleri satılıyor.

sinop19
Gemi maketi demişken; kentin en önemli geçim kaynaklarından biri maket gemi yapımı. Her ne kadar bu işin erbabı “Ayhan Kotra” ismiyle kendi markasını yaratan Ayhan Usta olsa da kentin ara sokaklarında irili ufaklı çok sayıda maket gemi atölyelerine rastlamak mümkün.

Sinop'un meşhur ahşap gemileri...

Sinop’un meşhur ahşap gemileri…

Sinop şehir merkezi özellikle yaz aylarında çok hareketli. Sinop Kalesi ise tüm görkemi ile denize nazır manzarasıyla selamlıyor konuklarını. Kalenin dik merdivenlerinden tırmandığınızda yukarda küçük bir kafe-bar karşılıyor sizi. Burada tarihi doku ve eşsiz Karadeniz manzarasıyla içeceğinizi söyleyip bir taraftan manzaranın tadını çıkarıp, bir taraftan da şehir fotoğrafları çekebiliyorsunuz.

Kale'de bir mola zamanı

Kale’de bir mola zamanı

Kale'den görünüm...

Kale’den görünüm…

Taze balık olmazsa olmaz
Sinop merkezde deniz kenarında bulunan yan yana sıralanmış çınaraltı çay bahçeleri her daim kalabalık ve canlı. Burada çay içmek ve fırından çıkmış taze simitleri yemek ayrı bir keyif. Yine bu çay bahçelerinde sabah kahvaltısı da oldukça rağbet görüyor. Karnınız acıktığında ise Karadeniz’in birbirinden lezzetli taze balıklarını yiyebileceğiniz balık restoranları da bu hat üzerinde oldukça yaygın. Sinop’ta her balık lezzetli ama bir iskorpit türü olan tava, buğulama, güveç gibi çeşitli türleri yapılan Çarpan balığı mutlaka tadılmalı.
Sinop mutfağının denenmesi gereken başka tadı ise Sinop mantısı. Bu mantı biraz daha büyük kesiliyor, hamuru daha yumuşak, sarımsaklı yoğurtlu ve cevizli tereyağlı olarak servis ediliyor. Alışılmışın dışında bir lezzet sunan ve sindirimi son derece rahat olan bu tada da midelerinizde yer ayırın.

Nefis Sinop simidi

Nefis Sinop simidi

Cevizli ve yoğurtlu Sinop mantısı

Cevizli ve yoğurtlu Sinop mantısı

Sinop’da özellikle bayramlarda evlerde tepsilerle yapılan bir börek türü olan Nokul da şehir merkezindeki fırınlarda satılıyor. İnce açılmış çıtır yufkası, içindeki ceviz ve kuru üzümle harika bir lezzet sunuyor. Nokul’un peynir, patates, ıspanak ve kıymalısı da yapılıyor. Küçük bir öneri: Fırından sıcak nokulunuzu alın, deniz kenarındaki çay bahçelerine geçip, çayınızı söyleyin eşsiz Karadeniz manzarası eşliğinde afiyetle yiyin.

Tatilin tadını en çok bu ikili çıkardı :)

Tatilin tadını en çok bu ikili çıkardı :)

Sinop’un denizi tertemiz, şehir merkezindeki koylarda denize girilebiliyor. Son yıllarda turizmin artmasıyla kentteki otel ve pansiyon sayılarında da artış olmuş. Yine de resmi tatillerde yer bulmak çok zor, mutlaka önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Tekne turunda keyif zamanı :)

Tekne turunda keyif zamanı :)

Türkiye’nin tek doğal fiyordu
Sinop şehir merkezine 11 km uzaklıkta olan Hamsilos ise mutlaka görülmesi gereken doğal bir güzellik. Bu koy buzul aşındırması sonucu oluşmuş. Ormanla denizin iç içe geçtiği Türkiye’nin tek doğal fiyordu Hamsilos Koyu’na ulaşmak için Akliman’dan üzerinden geçmek lazım.

Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu

Hamsilos

Hamsilos

Ege ve Nehir Hamsilos'da...

Ege ve Nehir Hamsilos’da…

Akliman ise uçsuz bucaksız denizi, orman içine saklanmış küçük koyları, denizden yürüyerek ulaşacağınız küçük adaları, balıkçı barınakları ile görülmesi gereken başka güzellik…

Akliman'ın huzurlu tekneleri...

Akliman’ın huzurlu tekneleri…

 

Akliman

Akliman

Akliman ve Hamsilos’a gelmişken 10 km uzaktaki, Türkiye’nin en uç noktası İnceburun’a uğramadan olmaz. 42°06′ kuzey enlemi ve 34°58′ doğu boylamı işte tam bu noktada! İnceburun’da küçük Deniz Feneri’nden hırçın Karadeniz dalgalarının dövdüğü kayalara harika bir manzara sizi bekliyor. Tam da bu noktada bulunan ikisi isimsiz üç mezar ise birbirinden farklı duyguları yaşatıyor gelenlere… Yaşadığınız toprakların kuzeydeki en uç noktasında olma hissi oldukça ilginç bir deneyim. Manzara ise muhteşem. Hava uygunsa dalga sesleri eşliğinde saatlerce oturabilirsiniz.

Türkiye'nin en ucunda... Yalnız ve mağrur...

Türkiye’nin en ucunda… Yalnız ve mağrur…

Deniz Feneri Karadeniz'e bekçilik ediyor...

Deniz Feneri Karadeniz’e bekçilik ediyor…

Dışarda deli dalgalar...

Dışarda deli dalgalar…

Şirin Gerze’nin lezzetli kahvaltıları
Sinop’da gezilecek çok yer var. Her yeri ayrı bir güzellik sunuyor, vaktiniz varsa bol bol gezin. Mesela şirin ilçe Gerze’yi atlamayın. Yeşille mavinin buluştuğu, her yanındaki zeytin ağaçları ile bir Ege kasabası havası olan, güneşin doğuşunu ve batışını keyifle izleyeceğiniz bir mekan. Gerze’de deniz kenarındaki çay bahçelerinde muhteşem bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Sonra yürüyerek sokaklarını gezebilir, turkuaz denizinde kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.

Şirin Gerze

Şirin Gerze

Sinop’a gitmek için en uygun mevsimler, deniz tatili planlıyorsanız Haziran, Temmuz, Ağustos. Ancak kalabalığı sevmiyorsanız, önceliğiniz deniz tatili değilse ilkbahar ve sonbahar aylarında da tercih edebilirsiniz. Her ne kadar Ege havası olsa da yağmura hazırlıkla olmak lazım. Orası nihayetinde Karadeniz… Ancak yazın yağmur gelip geçici, hava ise oldukça sıcak oluyor.

sinop15
Şehre her gün THY’nin uçak seferleri mevcut, ancak arabasız giderseniz mutlaka araba kiralayın. Çünkü yukarıda saydığımız güzelliklere başka türlü ulaşmak çok zor. Bazıları der ki; “Denizin mavisi hiçbir şehre Sinop’a yakıştığı kadar yakışmaz”… Biz başkalarının yalancısıyız, merak ettiyseniz şayet bir gidin görün.

sinop21

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica