Salı , 7 Temmuz 2020
Buradasınız: Anasayfa » Sağlık » Okul öncesi çocuğunuzun göz muayenesini yaptırdınız mı?
Okul öncesi çocuğunuzun göz muayenesini yaptırdınız mı?

Okul öncesi çocuğunuzun göz muayenesini yaptırdınız mı?

16 Eylül Pazartesi günü ilk ders zili çalacak. Aileler çocukları için son hazırlıklarını tamamlamak üzere.  Peki çocuğunuzun göz muayenesini yaptırdınız mı? Çünkü Türkiye’de her üç çocuktan biri uzak veya yakını görmede problem yaşıyor. Bu durum çocuklarınızın öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik olmasa bile derslerdeki başarısının düşmesine sebep olabiliyor.

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Aileler, okulların açılmasından önceki son hafta içinde çocuklarının okul kıyafeti, defter, kalem gibi ihtiyaçlarını giderme telaşına düşüyor. Ancak aileler farkında olmadıkları bir durumla karşı karşıya. Çünkü Türkiye’deki her üç çocuktan biri uzak veya yakını görmede problem yaşıyor. Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Elvan Yalçın ailelere okul öncesinde çocuklarını muhakkak göz muayenesinden geçirmeleri gerektiği uyarısı bulundu. Op. Dr. Yalçın, “Çünkü uzak veya yakın görme sorunları okul başarısını etkiliyor” dedi.

Başarının düşmesi, iyi görememek olabilir

Ailelerin bazen çocuklarının okuldaki başarı seviyelerinin düşük olmasının nedenini öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlayabileceğini ifade eden Op. Dr. Elvan Yalçın “Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, çocuk okulda tahtayı iyi göremiyor numaralar arasında fark varsa bu durum baş ve göz ağrısına neden olabiliyor, çocuğun derse olan ilgisi ve konsantrasyonu azalıyor” uyarısını yaptı.

Okul öncesi muayene ile erken tespit

Op. Dr. Yalçın, okul öncesi yapılacak basit bir göz muayenesi ile mevcut görme azlığı problemi ve tetikleyebileceği durumların erken tespit edilebileceğini söyledi. Op. Dr. Elvan Yalçın “0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir” diye konuştu.

Gözünün bozuk olduğunu nasıl anlarsınız?

Op. Dr. Yalçın, çocukların gözlerindeki bozukluğun belirtilerini şöyle sıraladı:

  • Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak.
  • Bir gözü kapayarak bakmak, gözlerini kısarak bakmak.
  • Çok yakından okumak, okuduğu satırı atlamak.
  • Televizyonu yakından izlemek.
  • Aktivitelerde düşük performans, baş ağrısı, dalgınlık.
  • Başı bir yana eğerek bakmak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica