Salı , 9 Nisan 2024
Buradasınız: Anasayfa » Uzmanından » Okul fobisi nasıl giderilir?
Okul fobisi nasıl giderilir?

Okul fobisi nasıl giderilir?

Zambak Kültür Kitapları Yayın Yönetmeni Eğitimci – Yazar Mehmet Azim de,  ilkokul birinci sınıfa başlayan bazı öğrencilerde okula gitmekte isteksizlik, zorlanma görülebildiğini belirterek, bu konuda hem veliler, hem öğretmenler, hem de rehber öğretmenlerin dikkatli olması gerektiğini ve sorun büyümeden gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor. Özellikle kaygı bozukluğu olan çocuklarda, okul fobisinin daha sık görüldüğünün altını çizen Azim, kaygı bozukluklarının temelinde ise biyolojik etkenlerin yer aldığını belirtiyor.

Ailelerin ve öğretmenlerin, dolayısıyla okulun olaya olumlu yaklaşımın problemi azaltacağını ve çözümü hızlandıracağını belirten Azim, “İlk önce çocuk, yakınlarının yanında olmasını isteyebilir ama zamanla bu talebinden vazgeçer. Yakınlarının yanında bulunmasını istemesi uzun süreli bir istek ise burada dikkatli olmak gerekir. Okul fobisinde günler geçmesine rağmen çocuk, annesinin sınıfta veya okulda bulunmasını ister, yanından ayrılmasına izin vermez.  Kısa süreli talepleri okul fobisinin dışında tutmak gerekir. Örneğin bir iki haftada sona eren talepler, korkulacak bir durum olmadığını gösterir” diyor.

 Anne-babalar dikkat!

Çocuğun, okul dışında farklı nedenlerle de olsa anneden sık sık ayrı kalmasının, ömür boyu taşınacak etkilere neden olabileceğinin önemine işaret eden Mehmet Azim, anneleri uyarıyor: “Anneler, zorunlu olmadıkça çocuklarından uzun süre ayrılmamalıdırlar. Ayrı kalma durumlarında, annenin yerini alacak yetkin aile bireylerine ihtiyaç vardır. Onlar, annenin yokluğunu hissettirmemeye çalışmalıdırlar.  Okul fobisi olan çocukların çoğunda, anneden ayrılma kaygısının olduğu araştırmalarla belirlenmiştir. Ayrıca çocuk, vaktinin çoğunu ailesinin yanında geçirir. Onun başarısında ve hayata en güzel şekilde hazırlanmasında aile takibinin önemli bir yeri vardır. Ne sıkıp zarar vermek ne de tamamen bırakıp nereye gideceğini bilmeden uçup kaçmasına neden olmak gerekir. Hem aşırı koruyucu hem de aşırı eleştiren ailelerde büyüyen çocuklarda, yanlış anne-baba tutumuna bağlı olarak okul fobisi gelişebilir. Burada orta bir yol bulmak gerekir.”

Aile içinde güven duygusunun gelişmesi için bir diğer nedenin uygun baba modeli olduğunu anlatan Azim, babalara da önemli tavsiyelerde bulunuyor: “Çocuk, her zaman babanın varlığını, sıcak nefesini, yakın ilgisini ister. Dolayısıyla iş yoğunluğu, yorgunluk bahanesiyle çocuklardan uzak duran babalar, okul fobisi, başarısızlık, disiplinsizlik gibi birçok sıkıntının oluşmasına zemin hazırlamaktadırlar.  Küçük zihinsel engelleri olmasına rağmen, bazı çocukların, ailenin ilgisi ve yetkililerin hassasiyeti sayesinde normal öğrenciler gibi öğrenebildiğinin birçok örneği vardır.  İlgisiz aileler nedeniyle kaybedilmiş, birçok öğrenciden bahsetmek de mümkündür.”

 Öğretmen ilgisi belirleyicidir

Çocuğun, okulda sıcacık bir öğretmen ilgisiyle karşılaşmasının da fobi riskini azaltacağını kaydeden Azim, “Daha okulun ilk günlerinde öğretmenin iyi bir gözlem yapması, öğrencileri tanımaya çalışması ve çocuklarla tek tek ilgilenmesi, öğrencilerle öğretmen arasında sıcak ilişkilere vesile olacaktır” diye konuşuyor.

Azim, İlkokul birinci sınıf seviyesinde fazla verilen ödevlerin, çocukta başarısızlık duygusu oluşturabileceğini ve telafi edilemeyecek performans kaybına sebep olabileceği konusunda öğretmenleri uyarıyor. Okul fobisi tedavisinin çözümünde zamanlamanın çok önemli olduğunun altını çizen Azim, bunun için öğretmenin, velinin ve diğer paydaşların hassas olması gerektiğini belirterek şöyle devam ediyor:

“Problemin erken belirlenmesi çözümü kolaylaştıracaktır. Problemin farkına geç varılması ise çözümü güçleştirecektir. Değişik çözüm yolları ve vesileler bulunarak çocuk mutlaka okula götürülmeli ve alıştırılmalıdır. Çocukta güven duygusu oluştukça, yanında bir yakının bulunması isteğinden zamanla vazgeçecektir.”

 Okul fobisinin çözümü için 3 adım

– Okul fobisini dile getirmeyin. Kaygılı olduğunuzu belli etmeyin

– Çocuklarla etkili zaman geçirin

– Eğlenceli eğitim ortamı fobiyi ortadan kaldırır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica