Çarşamba , 10 Nisan 2024
Buradasınız: Anasayfa » Anne-Çocuk » Tatilde internet bağımlılığına dikkat!
Tatilde internet bağımlılığına dikkat!

Tatilde internet bağımlılığına dikkat!

Etrafımızda telefon ve tablet bağımlısı olmayan çocuk neredeyse yok gibi. Bu konuda ben biraz fazla hassasım. Tabletin evde yerini dahi unutmuş durumdayız. Telefonumu da ara sıra veriyorum Nehir’e, Youtube’dan sevdiği bazı çizgi filmleri izliyor ve arada şarkı falan dinliyor. Oyun ise ne benim, ne Salih’in telefonunda var. Çoğunlukla dışarıda, parkta, bahçede olduğumuz için Nehir telefon, tablet eksikliği pek hissetmiyor. Eve döndüğümüzde ise kısa bir süre TV izliyor, sonra odasında oyun oynuyor, kitap okuyoruz, resim yapıyor veya aktivite yapıyor.

Ancak okulların yaz tatiline girmesiyle çevremde de gördüğüm velilerde önemli bir endişeye başladı. Zira önümüzdeki üç ay boyunca okul ve dersle minimum düzeyde ilgilenecek olan çocukların ve gençlerin vakit geçirmek için başına oturduğu bilgisayar ve internet, aynı zamanda ciddi bir bağımlılık riski de içeriyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Engin Eker, internet bağımlılığı konusunda velilere önemli uyarılarda bulundu.

Çocukların ve ergen bireylerin bağımlılık geliştirme konusunda potansiyel risk grupları içinde yer aldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Eker, “Karnelerin alındığı, okulların tatile girdiği bu dönemde ebeveynlerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Tatilde olan çocuk veya ergen, eğer ki aile kontrol kalkanı oluşturmazsa, internette daha fazla zaman geçirmeye başlayabilir” diye konuştu. Sınırsız internet kullanımının bağımlılık haline dönüşebileceği uyarısında bulunan Yrd. Doç. Dr. Eker,“Bağımlı olan çocuk veya ergenin aile ve arkadaş ilişkileri bozuluyor, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileniyor. Gelecek dönem okula başladığında bu bağımlılığından vazgeçemiyor. Bunun sonucunda ise başta akademik başarı sorunu olmak üzere bireyin ve ailesinin hayatını olumsuz yönde etkileyen birçok sorun ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Ne yapmalı?

Yrd. Doç. Dr. Eker, söz konusu problemlerin ortaya çıkmaması için neler yapılması gerektiğini ise şöyle sıraladı: “Her şeyden önce veliler davranışlarıyla çocuklarına örnek olmalı.Zira çocuklar büyüklerinin davranışlarını model alır. Eğer veliler okul döneminde çocuğuna bilgisayar ve internet kullanımı için belli bir sınır koyduysa, bunu yazın da devam ettirmeli. Tatil nedeniyle süre noktasında belli ölçüde esneme olabilir tabii. Eğer böyle bir sınırlama yoksa, çocukla bir sözleşme yaparak konmalı. Bu süreçte doğabilecek çatışmalarda veli, uzlaştırıcı konumda olmalı. Zira aşırı otoriter tavır çocuğu ailesinden uzaklaştırıp sanal dünyaya daha da fazla yakınlaştırabilir. Yine bu süreçte aileler, çocuğunun internette nasıl vakit geçirdiğini tespit etmek amacıyla bilgisayarlara internet filtresi koyabilir. Aileler aynı zamanda çocuklarını sosyal ortamlara, doğaya,kısacası ‘gerçek’ olana teşvik ederek onu bu yönde adım atması için cesaretlendirmeli. Bırakalım çocuklar yazın tadını çıkarsınlar. Çocuklarımızı güvenli diye evin içinde tuttuğumuzda uçsuz bucaksız, sınırı olmayan, hangi tehlikelerle karşılaşacağımızı bilmediğimiz internetin kollarına atmayalım.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica