Pazar , 21 Nisan 2019
Buradasınız: Anasayfa » Anne-Çocuk » Tuvalet eğitimine başlarken…
Tuvalet eğitimine başlarken…

Tuvalet eğitimine başlarken…

Uyarıyorum bu yazıda derin çiş kaka mevzuları var. Ona göre okuyun!

Bizde bu hafta çok büyük işler oluyor. Bugün dördüncü gün itibariyle Nehir’e bez bağlamayı bıraktık. Uzun zamandır Nehir’e tuvalet eğitimi vermek aklımdaydı ama nasıl, ne zaman yapacağım konusunda tereddütlerim vardı. Bir süredir tuvalet eğitimi ile ilgili yazıları okuyordum ve başıma gelecekler konusunda az çok fikir sahibi olmuştum.

Esasında bundan 6 ay önce Nehir bu işe hazır olduğunun sinyalini vermişti. 20 aylıkken ona lazımlık aldık. Gittiğimiz alışveriş merkezinde lazımlıkların olduğu bölümden ayrılmadı, “böyle otuluyoluz, sonla da çiş yapıyoluz” diyerek orada bulunanlara tarif etti. Çıkarken de lazımlığı bırakmadı, ağladı, planda yokken ona Mothercare’dan Mini’li bir lazımlık aldık.

Eve geldiğimizde bezini çıkarttım oturağa oturttum ve şaşırtıcı bir şekilde hemen çişini yaptı. Ertesi sabah da oturttum yaptı, ama ben yine de bezini bağlıyordum. Bunu biraz oyun gibi algılamasını istedim. Çünkü o dönem böyle bir şey planlamıyordum, 2 yaşını beklemek gerek diye okumuştum pek çok yerde.  (Geriye dönüp baktığımda görüyorum ki aslında o zaman da hazırmış). Devam eden günlerde ben bazı günler işe gittiğim için Nehir de anneaanesine gittiğinden bizim çiş eğitimi yarım kaldı tabi.

Son zamanlarda ise biraz kafam karışıktı. Bir taraftan memeden kesmek istiyorum, bir taraftan tuvalet eğitimine başlamak istiyorum. Sıralama konusunda kararsızdım. Lazımlığımız vardı, geçenlerde ona “Kızımın tuvalet kitabı” isimli kitabı aldım, bu kitabı da okumaya başlamıştık. Arada ona “Nehir artık çok sıcak, istersen sana bez bağlamayalım sen çişini lazımlığa yap, böylece rahat edersin hem bez poponu kızartmaz” dediğimde “tamam” yanıtını da alınca artık doğru zamanı kollamaya başladım.

foto8

Doğru zaman neydi? Birkaç gün Nehir’le beraber olacağım, onu dışarı çıkartmayacağım bir zaman dilimiydi. Dört gün önce Nehir’in sabah kakalı bezini değiştirdikten sonra bir daha bez bağlamamaya karar verdim. Nasıl olsa bu hafta evde olacaktım, Nehir’de günde birkaç kere okuduğumuz tuvalet kitabı sebebiyle bu konuya aşina olmuştu, bu iş için doğru zaman olabilirdi.

O gün 2 saatte bir Nehir’i aldım lazımlığa oturttum çişini yaptırdım, çoğunda yaptı. “Kızımın tuvalet kitabı”nı banyoya koyduk. Lazımlığa her oturuşunda kitabı da alıp okumaya başladık, Nehir bu şekilde çişini yaptı. Sonra çişi klozete birlikte döktük ve sifonu Nehir çekti ve çok eğlendi.

Çişten sonra Nehir, taburesine çıkıp kendi özel köpüğü ile ellerini yıkıyor ve ben de onun yakasına ödül olarak etiket yapıştırıyorum. (Etiket de kitabın içinden çıktı, kitapta da çişlerini yapan çocuklar yıldız kazanıyor.) Hatta bazen Nehir’in pandası da çişini yaptığı için etiket kazanıyor 🙂

Tuvalet sonrası ödülümüz ayıcıklı şampiyon etiketi

Tuvalet sonrası ödülümüz ayıcıklı şampiyon etiketi

Kazalar oluyor mu? Eee tabi 🙂 Bu işin olmazsa olmazı sağa sola yapılan çişler değil midir? Bizim de evin değişik köşelerine çişler yapılıyor. İlk gün balkona yaptı. Nehir çişini kaçırınca koşa koşa “anne çişim geldi” diye geliyor ama ne fayda? O sırada bulunduğu yerden yanıma gelene kadar her yana akıtmış oluyor 🙂 Geceleri de bez bağlamıyorum artık. Yatmadan önce çişini yaptırıyorum, ilk gece sabah beşte götürdüm uykulu uykulu çişini yaptı, o halde bile çişini klozete kendi döküp, sifonu kendi çekti 🙂

İkinci gün de fena başlamadı, uyanır uyanmaz lazımlığa oturdu, çişini yaptı. Sonra ben yine ortalama 2 saatte bir banyoya götürdüm. Bu arada Nehir bez bağlamayıp külot giydiği için çok mutlu, bezlerini kuzeni Kerem’e verecekmiş, öyle diyor :). İkinci günün kazası odasında oldu. Akşamüzeri ise onu parka çıkardım. Parka çıkmadan çişini yaptırdım, 1 saat kadar koşturdu sonra eve geldik evde tekrar yaptırdım çişini, sonra da alışverişe gittik. O günü başka kaza olmadan atlattık. Ama iki gün olduğu halde hala kaka yapmadı.

Bol bol külot aldık...

Bol bol külot aldık…

Üçüncü gün de benzer şekilde geçti, yine kaka yapmadı, odasında bu sefer halısına çiş yaptı, onu da aldık makineye attık.

Çiş olayını çözmüştük bir şekilde, asıl kaka nasıl olacak onu merak ediyordum. Onda sıkıntı olabilirdi. Tuvalet eğitiminin dördüncü günüydü bugün. Tedirgin bekliyordum. Bugün sabah kahvaltıdan sonra ıkınıp sıkılmaya başladı. “Kaka mı geldi?” dedim “Hayıl” dedi ama belli ki gelmiş. O sırada Pepee izliyordu, hemen gittim lazımlığı salona getirdim “Hadi Pepee izlerken kakanı yapabilirsin” dedim, bu şekilde ilk kakasını yaptı. Biz de rahatladık.

Sonrası biraz vukuatlı geçti. Birkaç kere lazımlığa çiş ve bir kere daha kaka yaptıktan sonra öğle uykusuna yatırdım Nehir’i. Yaklaşık 2,5 saat uyuduktan sonra “Ayşegülll kaka yaptım” diye bana seslendi ki, paniğimi görmeyin. Meğerse bizimki uyanmış ve çişini kaçırmış, çişe de kaka diyor 🙂 henüz yatağı için alez almamış olsam da yatağına Can Bebe’nin alt açma bezini serip üstüne çarşaf örtmüştüm, o çişin alta geçmesine engel oldu.

Biz hazırız...

Biz hazırız…

Akşam Salih gelince alışveriş merkezine gittik. Hem de hazırlıksız bir şekilde. Henüz portatif lazımlık almadım, gittiğimiz yerde de yoktu. Çişi gelince ne yapacağımı da kara kara düşünüyordum. Sonra ben Nehir için atlet külot alırken Salih aradı beni “Nehir çiş yaptım” diyor diye. Panikle dışarı çıktım, baktım altı kuru ama çişi gelmiş. Şu ara yeni öğrenme sürecinde olduğu için çişe kaka, kakaya çiş, çiş yapınca “çişim geldi” veya çişi geldiğinde “çiş yaptım” diyebiliyor 🙂

Neyse aldım tuvalete götürdüm, iki elimle tuttum bacaklarında havada, “hadi yap” dedim, önce korktu ama “ben seni tutuyorum yapabilirsin” deyince yaptı. Sonra sifonu çekti, birlikte elimizi yıkadık.

Bir dönemeci daha atlatmanın mutluluğu ile eve geldik. Ben diğer odada başka bir şeyle uğraşırken Salih çağırdı ki ne göreyim, bizim küçük hanım günün üçüncü kakasını bu kez külotuna yapmış! Tabi külot çöpe, Nehir banyoya… Ve sonra uyudu.

Önümüzdeki sürecin ise nasıl geçeceğini merakla bekliyorum. Çünkü haftaya tatile çıkıyoruz! Tatil öncesi iyi mi ettim bilmiyorum, göreceğiz. Ayrıntıları buradan yazmaya devam edeceğim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica