Pazar , 24 Mart 2019
Buradasınız: Anasayfa » Hayata Dair » Yeni bir yıla merhaba derken…
Yeni bir yıla merhaba derken…

Yeni bir yıla merhaba derken…

 

İyisiyle, kötüsüyle bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2014’e saatler kala tüm iyi dilekler evrene salındı, gerçekleşmesi umuduyla… Her yıla girerken başlayan tatlı telaş, koşuşturmaca, umutlu bekleyiş var insanların suratlarında…Zorlu bir yılı geride bıraktık… Savaşlar, felaketler, yoksulluk, açlık, yolsuzluk, kayıplar, gidenler, kalanlar… Burulduk, durulduk, üzüldük, ağladık, darlandık, büyüdük… Hep mi üzüldük? Elbette ki hayır… Nihayetinde hayat devam ediyor. Bir yanda savaşlar olup bombalar patlarken, bir taraftan günlük hayatın gailesi de devam etti.Bizim nesil hep “bizim çocukluğumuzda” diye başlar konuşmasına. Şimdilerin yapaylaşan, yalnızlaşan, mekanikleşen hayatlarına karşı tam da hayatın ortasında, bağıra çağıra, döke saça yaşanmış bir çocukluktu bizimkisi. Tek kanallı TV’lerin karşısında çekirdek çitleyerek girdiğimiz yılbaşı geceleri, milli piyango çekilişini dört gözle beklediğimiz saatler, konu komşu, tüm mahalle sıcacık yaşanan saadet anları. Tabi mutlaka yılbaşı gecelerinin olmazsa olmazı elektrik kesintisi. Önce sinirli bekleyiş, sonra kabulleniş, sonra mum ışığında tombala sohbetleri. O kadar dalardık ki muhabbete çoğu zaman elektrikler gelince açmazdık televizyonu, aynı keyifle devam ederdik sohbete.

Yılbaşı yaklaşırken alınan yaldızlı kar manzaralı yeni yıl kartlarına ne demeli, en güzel el yazısıyla dikkatle yazılır, cümleler özenle seçilir, postaneye gidilir yollanırdı. Şimdi elektronik postalardaki yapay tebriklere karşı sımsıcaktı onlar.

yeniyıl kartları (14)

Daha uzatmaya gerek var mı? AVM’lerdeki, sokaklardaki abartılı süsler, TV’lerdeki abartılı reklamlar, her şeyi abartarak yaşama aşkı esir aldı bu nesli. Sadelik, doğallık yerini sonuna kadar yapaylığa bıraktı. Bu yapay dünyada en sadesinden “BARIŞ” istiyorum ben mesela.Çocuğumun barış dolu bir dünyada büyümesini, insanların düşünce, inanç ve kültürel farklılıklarına göre yargılanmadığı “ÖZGÜR” bir dünyada yaşamasını istiyorum. Çocuğumun ağacı, toprağı, karıncayı, kuşu, kediyi severek büyümesini, hayatta aslolanın “SEVGİ” olduğunu bilmesini istiyorum.

Bütün bu güzellikleri yaşayabilmek ve görebilmek için çocuğumun ve ailemin “SAĞLIKLI” olmasını, çocuğumun doğaya, insana “SAYGILI” bir birey olmasını istiyorum.

Yeni yıldan umutlarımız çok. Mesela 40 günlük bebekler penceresiz evlerde soğuktan donarak ölmesin, çocuklar açlıktan hırsızlık yapıp hapse düşmesin, sokakta kimsenin başına kör bir kurşun, kapsül isabet etmesin, kadın cinayetleri son bulsun, küçücük çocuklar evlenip gelin olmasın, bombalar patlamasın, insanlar demokratik haklarını ararken saldırıya uğramasın, nesli tükenen hayvanlar kör kurşunlarla vurulmasın, hayvanlar boyunlarına bağlanan taşla denizde boğulmasınlar, ölen “insanlık” olmasın istiyorum.

Evet 2014 senden beklentimiz çok. 2013 zorlu bir yıl oldu, bunu 13’ün uğursuzluğuna da yoranlar oldu… Metafizikten anlamam. 2014’ün önce ailem, sonra ülkem, sonra da yaşadığım dünya için “HUZUR” dolu bir yıl olmasını diliyorum.

Dilerim sizler içinde sağlıklı, bereketli, mutlu, başarılı bir yıl olur. Yeni yılınız kutlu olsun.

Yeni yılın şarkısı da çok sevdiğim Yeni Türkü’den gelsin…

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Descargar musica